Araç Değer Kaybı Tazminatı ve Sigorta

Araç Değer Kaybı Tazminatı ve Sigorta

Araç değer kaybı, kaza yapan ve onarılan aracın değerindeki düşüşe denir. Araçta oluşan hasar onarılmış olsa bile aracın ikinci el olarak satışında değer kaybına uğraması kaçınılmazdır. Tamamen onarılmış olsa bile kazaya karışan araba, tahribatın izlerini taşıyacağından, onarıldıktan sonra bile değerinin kazadan önceki değerinden az olacağının kabul edilmesi gerekir.


-          Araç değer kaybı tazminatı nasıl hesaplanır?

Kazalı araçta oluşan değer kaybının miktarı; aracın modeli, markası, kilometresi vb. gibi sebeplere bağlı olarak değişir. Değer kaybı; kriterler göz önünde bulunarak, aracın hasarsız ve hasarlı hali arasındaki serbest piyasa farkı hesaplanarak bulunur. Kusur durumu gibi değer kaybı incelemesi de teknik bilirkişi incelemesini gerektirmektedir.

Örneğin aracınız kazadan önce piyasa değeri 100.000 TL, kaza sonrası bu değer 90.000 TL oluyorsa aradaki 10.000 TL sizin yaklaşık değer kaybınızdır. Kazadaki kusura bağlı olarak araç değer kaybınızı talep edebilirsiniz.

Talep etmek için önce Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmanız gerekmektedir. Başvurmak için öncelikle ilgili sigorta şirketine başvuru yapılması gerekmektedir. İlgili sigorta şirketi yapılan başvuruya 15 gün içerisinde cevap vermesi gerekmektedir. Sigorta şirketi 15 gün içerisinde başvurana bir cevap vermemesi durumunda başvuru yapılabilir.

-          Araç değer kaybı ne zaman istenebilir?

Araç değer kayıplarına ilişkin taleplerde zararın ve tazminat yükümlüsünün öğrenildiği tarihten itibaren 2 yıl, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl içerisinde istenebilir.

-          Araç değer kaybı hangi şartlarda istenebilir

·         Kaza tarihinden itibaren 2 yıl geçmemiş olmalı

·         Kaza tamamen sizin kusurunuzla gerçekleşmemeli (%100 kusurlu olmamalısınız)

·         Aracınızın yaşı 36’dan fazla olmamalı

·         Aracınız hurdaya çıkarılmış olmamalı

-          Bunun için ne kadar masraf etmem gerek?

Yaklaşık 1000 TL masraf edilecektir. Dava sonunda 500 TL karşı taraftan istenecektir.

-          Yargılama Ne zaman biter? Araç değer kaybı bedeli ne zaman alınır?

Vekaletin 20 Ocak 2022 tarihinde alındığını kabul edersek en geç 1 Ekim 2022 tarihinde değer kaybı bedeli alınır.